Źródła danych medycznych

   Internet jest ogólnodostępnym i bardzo bogatym źródłem udostępnianych informacji. Korzystanie z jego zasobów jednak wymaga sporej wiedzy, umiejętności oceny wiarygodności podawanych wiadomości. Strony internetowe, na których możemy znaleźć ważne dla nas informacje są bardziej wiarygodne, jeśli są często aktualizowane, w miejscu widocznym umieszczone są dane właściciela oraz jego adres. Cel takiej strony powinien być jasno i wyraźnie sformułowany, powinno być podane źródło informacji, która jest zawarta na danej stronie, a także wymienione kwalifikacje i referencje osób umieszczających informacje. Strona powinna być także łatwa do odszukania, czytelna i prosta w obsłudze. To wszystko jest bardzo ważne najbardziej przy wyszukiwaniu informacji z zakresu medycyny czy nauk związanych z tą dziedziną. Wyszukiwanie informacji medycznej z początku dla zwykłego użytkownika może się wydawać bardzo trudne, ale nie musi tak być dzięki powszechnie udostępnionym wyszukiwarkom, gdzie wpisując nazwę interesującego nas zagadnienia, momentalnie wyskakują potrzebne nam informacje czy odnośniki do stron związanych z danym tematem. W Internecie jest udostępnionych wiele ogólnodostępnych źródeł medycznych oraz wyszukiwarek naukowych. To profesjonalne źródło informacji wykorzystywane jest przez lekarzy, farmaceutów, jak również i przez pacjentów. Źródła informacji medycznej możemy podzielić na kilka grup np. internetowe strony organizacji medycznych, bazy danych, portale medyczne dostępne dla lekarzy i pacjentów, strony bibliotek medycznych, czasopisma oraz książki medyczne dostępne on-line.

   Do najpopularniejszych stron internetowych organizacji medycznych należy strona Światowej Organizacji Zdrowia, która zajmuje się zwalczaniem epidemii chorób zakaźnych oraz działa na rzecz zwiększenia współpracy między państwami w dziedzinie ochrony zdrowia i życia. Na tej stronie umieszczane są krótkie informacje, artykuły, materiały audiowizualne oraz linki do innych interesujących stron. Kolejną organizacją udostępniającą swoją stronę jest NFZ, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia, tu możemy znaleźć informację na temat funduszu, ubezpieczeń zdrowotnych oraz bezpłatnych badań. Mamy także możliwość przejścia z tej strony do wojewódzkich oddziałów NFZ. Następna strona www należy do Ministerstwa Zdrowia, gdzie możemy zapoznać się z aktualnymi programami, konferencjami, projektami ministerstwa. Udostępniono tam także bazę leków refundowanych, gdzie uzyskamy dokładną informację o danym leku, począwszy od dawki po producenta, a także możemy się dowiedzieć o dostępnych zamiennikach. Oprócz stron prowadzonych przez organizacje medyczne istnieją także strony stworzone przez pacjentów, osoby indywidualne. Jedna z nich dosyć popularna to strona stworzona przez polskie Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Noncere. Umieszczone są na niej przede wszystkim przypadki błędów lekarskich, ponieważ powstało ono właśnie na rzecz osób poszkodowanych przez lekarzy. Publikowane tu materiały dotyczą właśnie tej tematyki.

   Bazy informacji medycznych to kolejne źródło danych medycznych. Podzielone są na bazy ogólnodostępne oraz o ograniczonym dostępie, czyli płatne. W Internecie istnieje wiele takich baz, z których można korzystać i wyszukiwać informacje medyczne. Dostęp do nich przeważnie trzeba wykupić lub można korzystać z nich na uczelniach medycznych, gdzie są one udostępniane.

Źródło: freepic in china
Źródło: freepic in china

   Portale medyczne to źródło informacji medycznych podzielone są na dwie kategorie: przeznaczone dla lekarzy oraz dla wszystkich. Interesujący portal przeznaczony dla wszystkich użytkowników to portal Medicentrum Internetowa Baza Zdrowia i Urody. Można tu znaleźć praktyczne porady dotyczące niektórych, poważnych zagadnień medycznych. Następny serwis to Mediweb, który został stworzony dla pacjentów i osób zainteresowanych tajnikami medycyny. Niestety niektóre informacje są dostępne dopiero po wykupieniu dostępu. Inny serwis dostępny dla pacjentów to zdrowie.med.pl jest to internetowa encyklopedia zdrowia. Znajdziemy tu także informacje o internetowych, prasowych i książkowych źródłach informacji medycznej. Serwisy, które mają tematykę poświęconą zdrowiu posiadają także największe portale internetowe np. Onet.

   Do portali przeznaczonych wyłącznie dla lekarzy należy serwis Medycyna praktyczna, który powstał w 1991 roku. Jest to najważniejsze i największe centrum informacji medycznej udostępnionej lekarzom oraz ważnym krajowym wydawcom publikacji fachowych. Do bardzo ważnych i istotnych serwisów należy także portal Esculap, który jest dosyć pewnym i rzetelnym źródłem informacji z zakresu wiedzy medycznej.

   Bardzo ważnymi źródłami danych medycznych są strony bibliotek medycznych, a także uczelni medycznych, szkół wyższych. Najważniejszą Internetową biblioteką jest Główna Biblioteka Lekarska w Warszawie. Uzyskujemy tu informacje o polskich i zagranicznych bazach danych, serwisach medycznych, wyższych uczelniach, wydawnictwach i czasopismach medycznych. Stroną internetową, wartą uwagi, którą charakteryzuje duża przejrzystość i czytelność jest Biblioteka Główna Akademii Medycznej w Gdańsku, posiada bardzo bogaty i ciekawy wybór linków medycznych.

   Choć do najważniejszych i istotnych elementów źródeł danych medycznych są przede wszystkim wydawnictwa medyczne takie jak: PZWL, Księgarnia Medyczna, MedPress oraz Borgis. Książki, a także specjalistyczne czasopisma medyczne są dostępne w Internecie odpłatnie, linki do tych zasobów są udostępnione na stronach bibliotek oraz serwisów medycznych. Czasopism o zdrowiu w Polsce dostępnych dla pacjentów niestety jest bardzo mało, do najważniejszych z nich należą: „Samo Zdrowie”, „Zdrowie”, „Super Linia” i „Vita-magazyn o zdrowiu”. Żadne z tych czasopism nie jest dostępne w pełnej wersji w Internecie.

   Trzeba jednak pamiętać, że biblioteka czy inne źródło informacji medycznej może pełnić tylko rolę szkoleniową, instruktażową nie może w pełni zastąpić wiedzy, którą posiadają lekarze.

   Internet oferuje szeroką wiedzę z zakresu medycyny nauk z nią związanych, ale niestety często się zdarza, że nie zawsze ilość można przedłożyć, nad jakość zawartych informacji. Wiele polskich dostępnych portali medycznych bardzo daleko odbiega od norm światowych. Przede wszystkim, dlatego, że informacje w nich zawarte są dosyć często przestarzałe, przez brak częstych aktualizacji, co niestety dezinformuje jej czytelników. Do bardzo częstych wad należy również niska przejrzystość stron, która spowodowana jest złym układem oraz zbyt dużym nagromadzeniem informacji, co dla zwykłego, niezbyt obytego z Internetem użytkownika może być bardzo dużym problemem.

 Potrzebujesz pomocy? skorzystaj z naszych usług – sprawdź co oferujemy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*