Medyczne bazy danych

   W czasach, gdy technika i medycyna tak bardzo poszły naprzód, gdy codziennie przeprowadzane są badania, różnego typu doświadczenia nad specyfikami pomagającymi w leczeniu chorób czy w ratowaniu życia bardzo ważne jest spisywanie i udostępnianie tego wszystkiego innym zainteresowanym, którzy pragną bardziej zgłębić się w jakże ważne, a zarazem bardzo trudne tajniki z zakresu wiedzy medycznej czy farmaceutycznej. Jednym z największych celów prężnie rozwijającej się informatyki jest zgromadzenie, kategoryzowanie oraz szybkie i sprawne wyszukiwanie potrzebnych informacji umieszczonych w internetowych bazach danych dotyczących medycyny czy farmaceutyki. Dostęp do takich baz mają nie tylko lekarze czy naukowcy, ale także zwykli ludzie chcący zaczerpnąć odrobinę wiedzy, choć bardzo często wymagają one autoryzacji, a także uiszczenia odpowiedniej opłaty. Większość baz medycznych dostarcza jedynie streszczenia szukanych tematów, czy ich dokładnych danych bibliograficznych. Poprzez umieszczony link na stronie bazy można dostać się na stronę internetową np. czasopisma naukowego, który dostarcza pełny interesujący nas tekst. Bardzo znana i często używana baza medyczna to baza danych Medline. Baza została poszerzona o publikacje od roku 1966, aż do teraz. Posiada ponad 9 milionów zasobów bibliotecznych dostarczanych z ponad 4000 tysięcy czasopism, a także udostępnia możliwość skorzystania z monografii z sympozjów i kongresów naukowych. Połowa tych publikacji pochodzi z czasopism wydawanych w USA, ale największa część tych wiadomości jest publikowana w języku angielskim. Medline zbiera prace ze wszystkich dziedzin medycznych, jak również nauk biomedycznych takich jak: fizyka, biologia czy chemia. Baza jest aktualizowana bardzo często, przeważnie raz w tygodniu, dodawanych jest wtedy około 8 tysięcy nowych pozycji bibliograficznych. W Polsce do tej bazy dostęp mają przede wszystkim umożliwiony instytucje badawcze i akademickie między innymi poprzez Akademicki Serwer Baz Bibliograficznych. Bezpłatny dostęp umożliwiają także biblioteki większości akademii medycznych, jak również uzyskują do niej dostęp lekarze i pielęgniarki po wypełnieniu specjalnego kwestionariusza rejestracyjnego. Dostęp do bazy jest też dostępny za pośrednictwem niektórych stron internetowych w formie płatnej i bezpłatnej. Bardzo ważne podczas korzystania z wyszukiwania w bazie Medline jest wpisanie w dostępną wyszukiwarkę poprawnych od strony gramatycznej i merytorycznej słów kluczowych w języku angielskim.

Megabaza Medline-OVID posiada dwie opcje możliwości wyszukiwania: proste, gdzie udostępnione są dwa pola tekstowe, w które wpisuje się szukane słowa kluczowe lub dane autora publikacji przez nas szukanej. Kolejna opcja to zaawansowana, która jest umożliwiona poprzez przełączenie się z trybu zwykłego dzięki funkcji Basic/Advanced. Dostęp do tej bazy jest płatny, za wyjątkiem bibliotek medycznych, gdzie dla lekarzy udostępniana jest bezpłatnie.

   W dzisiejszych czasach tak bardzo powszechnego i ogólnodostępnego Internetu, a także dzięki dostępnej i posiadanej wiedzy na temat wykorzystywania jego zasobów możemy docierać do oryginalnych, najnowszych publikacji i prac naukowych, a także skorzystać z dokładnie skategoryzowanych zasobów bibliotek elektronicznych. Mocną stroną Internetu jest w tym przypadku także niezbyt wysoki koszt dostępu do sieci, szybkość uzyskiwania ważnych informacji oraz ich częsta aktualizacja.

 Potrzebujesz pomocy? skorzystaj z naszych usług – sprawdź co oferujemy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*