Medyczne bazy danych PubMed

   Bardzo często przy pisaniu różnego rodzaju prac, artykułów naukowych, czy nawet po wizycie u lekarza dręczy nas niewiedza o jakimś trudnym, nieznanym terminie lekarskim. Chcielibyśmy wtedy wiedzieć jak najwięcej i zaczynamy szukać informacji wszędzie, gdzie się da. Najodpowiedniejszą i najbardziej profesjonalną pomocą w tego typu problemach jest medyczna baza danych PubMed. Medyczna baza danych PubMed to największa angielskojęzyczna, otwarta internetowa baza danych udostępniająca bezpłatny dostęp do artykułów sfery medycznej oraz nauk biologicznych. Utworzona została w 1996 roku przez NCBI. Dzięki tej bazie mamy dostęp do ponad dwudziestu milionów artykułów mieszczących się w bazie MEDLINE, a także do innych publikacji z dziedzin medycyny, stomatologii, weterynarii, wszelkiej opieki zdrowotnej nienależących do niej.

Posiada także system LinkOut, który umożliwia dotarcie do oryginalnych, pełnych artykułów umieszczanych bezpośrednio w Internecie, na stronach czasopism naukowych, choć przy tej możliwości dostęp do danych artykułów, niestety nie w każdym przypadku jest bezpłatny. Interesujący nas termin możemy znaleźć w bazie poprzez wpisanie tematu, tytułu publikacji czy autora. PubMed umożliwia wyszukiwanie proste, w którym intrygującą nas nazwę, wpisujemy w okienko wyszukiwawcze, a następnie po naciśnięciu przycisku „szukaj” system wyszukuje dla nas listę dostępnych tematów z podaną frazą. W systemie prostego wyszukiwania została zastosowana opcja mapowania, dzięki czemu następuje automatycznie przyporządkowane danemu terminowi odpowiednie hasło.

pubmed
Źródło: freepic in china

Wyszukane w ten sposób wyniki można w różny jak najbardziej odpowiedni dla nas sposób przejrzeć, za pomocą dostępnej funkcji parametrów instalacyjnych. Możemy także interesujące nas tematy wysłać e-mailem, wydrukować, zapisać lub zachować w schowku nawet do 8 godzin. Kolejnym wyszukiwaniem dostępnym w bazie PubMed jest wyszukiwanie zaawansowane. Umożliwia ono uzyskiwanie wiadomości na bardziej szczegółowe zapytania. Można wyszukiwać według kategorii zastosowanych w poszukiwaniu prostym, a także poprzez numer grantu, nazwy jednostki, czy nawet paginacji. Baza PubMed jest bardzo przydatna i pomocna w wielu niecierpiących zwłoki przypadkach i problemach.

 Potrzebujesz pomocy? skorzystaj z naszych usług – sprawdź co oferujemy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*