Co to jest dobra praktyka kliniczna?
Dobra praktyka
kliniczna (ang. Good Clinical Practice,
GCP) to międzynarodowy standard ustanowiony dla badań klinicznych i naukowych,
który uwzględnia: projekt badania, prowadzenie badania, monitorowanie badania,
zakończenie badania, audyt, analizy, sprawozdanie i dokumentację badania, oraz
zapewnia bezpieczeństwo badania zarówno pod względem naukowym, jak i etycznym,
a także właściwe dokumentowanie poddanych badaniu klinicznych własności
produktu farmaceutycznego (diagnostycznych, terapeutycznych czy
profilaktycznych). Wytyczne dobrej praktyki klinicznej dotyczą przede wszystkim
ochrony praw człowieka jako obiektu badania klinicznego, ale gwarantują również
bezpieczeństwo i skuteczność nowych, ulepszonych związków chemicznych, regulują
zasady finansowania i zakres odpowiedzialności sponsorów, badaczy i monitorów
badań klinicznych.
Jak podejmować decyzje kliniczne w duchu EBM?
Podejmowanie
decyzji klinicznych (diagnostycznych i terapeutycznych) zgodnie z zasadami EBM
wymaga holistycznego spojrzenia na sytuację kliniczną, z uwzględnieniem systemu
wartości pacjenta i jego preferencji oraz danych z najnowszych i rzetelnych
badań naukowych. Taką decyzję lekarz podejmuje na podstawie własnych
doświadczeń i umiejętności, a także obecnych ograniczeń nakładów finansowych,
którymi dysponuje system opieki zdrowotnej, czy ograniczeń w dostępie do
niektórych metod diagnostycznych.
Co to jest piramida prawdy według EBM?
Na podstawie stopnia istotności i wpływu badań naukowych na końcowe praktyczne zalecenia terapeutyczne, prace naukowe nad zastosowaniem nowych rozwiązań terapeutycznych można uszeregować w następującej kolejności, ze wzrastającym stopniem istotności klinicznej:
- badania in vitro na pojedynczych komórkach, kanałach, receptorach;
- badania eksperymentalne na zwierzętach;
- badania na osobnikach zdrowych;
- niekontrolowane badania kliniczne;
- kontrolowane placebo, randomizowane, podwójnie zaślepione badania kliniczne;
- bezpośrednie porównania dwóch aktywnych strategii terapeutycznych (ang. head to head).
Co to jest protokół badania?
Protokół badania klinicznego jest dokumentem, który opisuje: projekt, cel, metodologię, założenia statystyczne i zasady prowadzenia danego badania klinicznego. Zwykle również uzasadnia, dlaczego się je przeprowadza. Protokół zawiera plan, na którym opiera się badanie kliniczne. Plan jest zaprojektowany tak, by zarówno gwarantować zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, jak i odpowiedzieć na konkretne pytania badacza. Protokół m.in.: opisuje, kto może uczestniczyć w badaniu, obejmuje listę testów, procedur, leków i dawek oraz określa czas trwania badania. W jego trakcie uczestnicy są regularnie badani przez odpowiedni personel (zwykle lekarzy i/lub pielęgniarki). Monitoruje się podstawowe, czasami zaawansowane, parametry ich czynności życiowych oraz bezpieczeństwo i efektywność leczenia.
Co to jest akronim badania klinicznego?
Badania kliniczne otrzymują zazwyczaj długie nazwy opisujące ich rodzaj, badaną grupę, zastosowaną strategię terapeutyczną oraz oceniane zdarzenia końcowe. W celu ułatwienia posługiwania się tymi nazwami w większości przypadków opracowuje się skrót (akronim) danego badania. Zazwyczaj składa się on z pierwszych liter kilku wyrazów tworzących pełną nazwę i często jest sformułowaniem powszechnym i łatwym do skojarzenia oraz zapamiętania.
Co to jest pytanie kliniczne?
W codziennej praktyce klinicznej często stajemy przed pytaniem o dalszą diagnostykę lub leczenie. Gdy szukamy rzetelnej informacji, musimy prawidłowo postawić pytanie kliniczne, a prawidłowo zaprojektowane badanie kliniczne powinno pomagać w uzyskaniu odpowiedzi na tak postawione pytanie. Dlatego przyjęto, że u podstaw eksperymentu medycznego powinno stanąć pytanie kliniczne, którego wzór określa akronim PICO:
- Population (populacja) – jakiej populacji dotyczy problem kliniczny? (np. chorzy z nadciśnieniem tętniczym);
- Intervention (interwencja) – jaka interwencja jest oceniana? (np. leczenie inhibitorem konwertazy angiotensyny);
- Comparison (porównanie) – z czym porównywana jest badana interwencja? (np. placebo);
- Outcomes (punkty końcowe) – jakie punkty końcowe są oceniane? (np. pierwszy w życiu zawał serca).
Gdzie w prawie polskim opisano zasady prawne prowadzenia eksperymentów medycznych?
W prawie polskim zasady prowadzenia eksperymentu medycznego reguluje Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Ustawa definiuje pojęcie eksperymentu medycznego i określa warunki jego przeprowadzenia. Ustawodawca szczegółowo określa zasady uzyskiwania zgody na udział w eksperymencie medycznym.
Co powinno stanowić wykładnik norm etycznych w eksperymencie medycznym?
Normy etyczne, jakie powinien spełniać eksperyment medyczny przeprowadzany w naszym kraju, opisuje Kodeks etyki lekarskiej. Zapisy Kodeksu etyki lekarskiej odnoszą się do zasadności eksperymentu, dozwolonego ryzyka związanego z udziałem w eksperymencie, zgody osoby badanej na udział w eksperymencie oraz zasad prezentacji wyników. Gwarantem przestrzegania zasad etyki powinny być niezależne komisje bioetyczne. Pozytywna opinia komisji bioetycznej jest niezbędna do przeprowadzenia eksperymentu medycznego i opublikowania jego wyników.
Co to jest placebo?
Placebo jest interwencją (poprzez lek, substancję, zabieg), która nie wywołuje działania biologicznego. Pacjent ma poczucie, że jest leczony. Przekonanie o podjętym leczeniu istotnie wpływa na jego samopoczucie i opisywane subiektywne doznania. Niejednokrotnie donoszono o redukcji objawów u chorych po podaniu substancji lub przeprowadzeniu interwencji obojętnej biologicznie. Z drugiej strony, silne przekonanie o działaniu przyjmowanej substancji może wywołać działania niepożądane, najczęściej nudności, biegunki, osłabienie lub zawroty głowy. Dopiero różnice w częstości występowania punktu końcowego i działań niepożądanych można przypisać działaniu substancji czynnej. Przyjęło się, że aby efektywnie ocenić testowaną substancję, należy porównać ją z placebo w celu wyeliminowania wpływu subiektywnej oceny.
Co to jest randomizacja?
Randomizacja, inaczej dobór losowy czy przydział przypadkowy, to metoda przydzielania pacjentów do różnych grup leczenia, analogiczna do losowania metodą orzeł lub reszka. Pacjent zostaje przydzielony do badanego leczenia, kiedy wypadnie orzeł, lub do placebo, gdy wypadnie reszka. W bardziej rozbudowanych protokołach badań klinicznych pacjenci mogą być randomizowani do więcej niż dwóch strategii terapeutycznych. Dzięki losowemu doborowi strategii terapeutycznych istnieje duże prawdopodobieństwo, że poszczególne grupy badania nie będą się różniły pod względem występowania czynników ryzyka na początku badania. Randomizacja zapewnia kontrolę tzw. czynników zakłócających. Obecność tych czynników w badaniach pozbawionych randomizacji (np. obserwacyjnych) czyni je mniej wartościowymi. Najbardziej niebezpieczne są nieznane czynniki zakłócające. Je również potencjalnie eliminuje randomizacja.
Losowanie
jest zazwyczaj tajne – wynik przydziału do grupy nie jest znany ani lekarzowi,
ani np. pacjentowi, tzw. próba zaślepiona. Wynik randomizacji zostaje
rozkodowany przed zakończeniem badania jedynie w sytuacjach wyjątkowych,
takich jak wystąpienie groźnych, nieprzewidzianych działań niepożądanych. Do
losowania wykorzystywane są zazwyczaj specjalne systemy teleinformatyczne
połączone z bazą danych danego badania klinicznego. Badanie obserwacyjne
jest badaniem, w którym ekspozycja na dany czynnik lub interwencję nie zależy
od protokołu badania. Należą do nich na przykład: badania obserwacyjne,
przekrojowe, opisy przypadków. Badania obserwacyjne w przeciwieństwie do badań
eksperymentalnych nie mają grupy kontrolnej, więc nie pozwalają wyciągać
wniosków o związkach przyczynowo-skutkowych.
Czym różni się próba otwarta od ślepej?
Badanie, w którym zarówno pacjenci, jak i lekarze wiedzą, do jakich grup terapeutycznych badani zostali przydzieleni, jest badaniem otwartym (ang. open trial).
Badanie, w którym zarówno pacjenci, jak i lekarze nie wiedzą, do jakich grup terapeutycznych zostali przydzieleni badani, jest badaniem podwójnie zaślepionym (ang. double-blind trial).
Badanie, w którym tylko lekarz wie, do jakich grup terapeutycznych zostali przydzieleni pacjenci, jest badaniem pojedynczo zaślepionym.
W przypadku badań zaślepionych zazwyczaj konieczne jest stosowanie w grupie kontrolnej placebo lub alternatywnej terapii. W badaniach otwartych grupa kontrolna może po prostu nie otrzymywać żadnej terapii. Zakodowanie (zaślepienie) grup terapeutycznych w badaniu klinicznym powoduje, że obserwacja skuteczności terapii jest obiektywna, pozbawiona interpretacji lekarza lub pacjenta.
Co to jest badanie w prewencji pierwotnej lub wtórnej?
Badanie w prewencji pierwotnej to badanie, które testuje, czy dany lek jest skuteczny w zapobieganiu wystąpienia pierwszych w życiu incydentów u pacjentów bez wcześniejszego wywiadu takich zdarzeń lub bez rozpoznanej i udokumentowanej choroby. Często są to osoby podwyższonego ryzyka wystąpienia danego zdarzenia lub choroby.
Badanie w prewencji wtórnej to badanie, które testuje, czy dany lek skutecznie zapobiega ponownym incydentom u pacjentów po przebytym incydencie chorobowym lub z rozpoznaną i udokumentowaną daną jednostką chorobową.
Czy jest alternatywa dla EBM?
Decyzje kliniczne, jeśli to tylko możliwe, powinny być podejmowane na podstawie dowodów naukowych. Co się dzieje jednak, kiedy nie dysponujemy wystarczającą liczbą dowodów do podjęcia decyzji? Profesor David Isaacs w swoim artykule, opublikowanym w „British Medical Journal” podaje siedem „alternatyw” dla EBM zaproponowanych przez jego współpracowników. Zaproponowane – z pewną dozą humoru – możliwości, do wykorzystania w praktycznych sytuacjach, gdy brakuje wiedzy naukowej, przypominają, że medycyna jest nie tylko nauką, ale nadal pozostaje sztuką.
Siedem „alternatyw” dla EBM:
- Medycyna oparta na doświadczeniu i zasługach (ang. eminence based medicine) – im bardziej zasłużony lekarz, tym rzadziej zwraca uwagę na coś tak przyziemnego jak dowody. Wiara w doświadczenie może być określona jako „powtarzanie tych samych błędów przez lata z coraz większym przekonaniem o słuszności”.
- Medycyna oparta na głośności i zaciekłości (ang. vehemence based medicine) – głośne wypowiadanie opinii jest skuteczną techniką przekonywania do swoich racji.
- Medycyna oparta na elokwencji (ang. eloąuence based medicine) – elegancja zewnętrzna i elokwencja słowna są namiastkami dowodów.
- Medycyna oparta na zrządzeniu opatrzności (ang. providence based medicine) – jeżeli lekarz nie wie, co robić dalej, składa błagalnie ręce do Wszechmocnego.
- Medycyna oparta na niepewności (ang. dijfidence based medicine) w sytuacji niepewności w odniesieniu do postępowania problem jest niezauważany i nie podejmuje się żadnego postępowania.
Jakie problemy wiążą się z EBM?
Mimo że EBM powinna być złotym środkiem praktyki klinicznej i standardów postępowania, jest kilka powodów, dla których w praktyce nie zawsze możemy wybierać decyzje wsparte silnymi dowodami.
Po pierwsze, w niektórych dziedzinach ze względów etycznych nie jest możliwe przeprowadzenie badań randomizowanych, a najważniejsza wiedza pochodzi z badań obserwacyjnych (np. trudne, rzadko wykonywane operacje).
Po drugie,
z analizy charakterystyki pacjentów włączanych do badań klinicznych wiemy, że
istnieją grupy (np. kobiety, pacjenci z przewlekłymi, ogólnoustrojowymi
schorzeniami) słabo reprezentowane w badaniach klinicznych, a przez to mamy
mniej dowodów ich dotyczących. Dlatego populacje badań klinicznych nie zawsze
są reprezentatywne dla grupy pacjentów, których spotyka się w codziennej
praktyce klinicznej.
Jak odczytywać cytowanie artykułu?
W bazie MEDLINE gromadzone są streszczenia z wybranych recenzowanych czasopism naukowych. Dodatkowo część z tych czasopism ma przyznany tzw. współczynnik oddziaływania (ang. impactfactor, IF), który jest wskaźnikiem prestiżu i siły oddziaływania danego czasopisma naukowego. IF jest ustalany przez Instytut Filadelfijski na podstawie prowadzonego tam indeksu cytowań publikacji naukowych. Najogólniej rzecz ujmując, im wyższy IF, tym czasopismo jest bardziej wiarygodne, a publikacja bardziej prestiżowa i ma większe oddziaływanie na obecny stan wiedzy.
Przykłady wartości IF z 2010 r. dla wybranych czasopism:
- „New England Journal of Medicine” – 53,48;
- „Circulation” – 14,594;
- „Journal of the American College of Cardiology” – 14,292;
- „Diabetes Care” – 6,718;
- „European Heart Journal” – 10,046;
- „Heart” – 4,706.
Każda
pozycja w bazie MEDLINE zawiera listę autorów artykułu, tytuł, źródło
pochodzenia w formie tytułu i numeru czasopisma. W pełnym cytowaniu artykułu
znajdują się również: rok wydania, data, numery tomu i stron w czasopiśmie.
Według takiego pełnego cytowania można dotrzeć do pełnego tekstu danego
artykułu.
Gdzie jeszcze szukać aktualnej wiedzy medycznej?
Liczba artykułów ukazujących się w prasie medycznej rośnie lawinowo. Wyszukanie wszystkich artykułów z wybranej dziedziny medycyny i zapoznanie się z ich treścią staje się więc niemożliwe. Konieczna jest znajomość podziału źródeł wiedzy medycznej w zależności od stopnia ich wiarygodności (w pierwszym rzędzie wytyczne postępowania, następnie metaanalizy i przeglądy systematyczne badań z randomizacją, potem badania kliniczne z randomizacją i grupą kontrolną, kończąc na badaniach obserwacyjnych i opisach przypadków).
Wraz z rozwojem technik telekomunikacyjnych coraz dostępniejsze stają się narzędzia grupujące i selekcjonujące informacje medyczne. Informacje najnowsze i najważniejsze mogą docierać do praktyków pocztą elektroniczną, a serwisy informacyjne można przeglądać za pomocą telefonów komórkowych. Wybór przydatnych narzędzi przedstawiono poniżej:
- Cochrane Library (www.thecochranelibrary.com) – zbiór piśmiennictwa z różnych dziedzin medycyny uzupełniony o aktualne przeglądy systematyczne przeprowadzane według zasad EBM; dostęp do zasobów Biblioteki jest płatny, niektóre instytucje mają opłacone grupowe abonamenty dla swoich członków;
- Evidence Updates (http://plus.mcmaster.ca/EvidenceUpdates) – przegląd aktualnej literatury z newsletterem, w którym subskrybent otrzymuje informacje o najciekawszych i najważniejszych badaniach z dowolnej dziedziny medycyny;
- theheart.org (www.theheart.org) – serwis prezentujący najważniejsze doniesienia w dziedzinie chorób układu krążenia opatrzone komentarzem autorów i innych ekspertów;
Jak szukać artykułów naukowych?
Jedną z podstawowych metod docierania do wiedzy medycznej jest korzystanie z bazy bibliograficznej MEDLINE, która gromadzi streszczenia prac m.in. z medycyny, farmacji, stomatologii, weterynarii, nauk przedkli- nicznych, opublikowanych w tzw. indeksowanych czasopismach od 1966 r. Baza MEDLINE jest aktualizowana raz w tygodniu. Dostęp do MEDLINE jest bezpłatny, np. przez stronę PubMed (www.pubmed.gov). Chociaż baza MEDLINE gromadzi jedynie streszczenia prac naukowych, często przy danej pozycji znajduje się odnośnik do dostępnego nieodpłatnie pełnego tekstu pracy.
Streszczenia i pełne teksty prac oryginalnych mają zwykle następujący układ:
- wstęp (ang. background, introduction);
- materiał (ang. materiał)-,
- metody (ang. methods);
- wyniki (ang. results);
- dyskusja (ang. discussion);
- wnioski (ang. conclusions).
Główne rodzaje prac gromadzonych w MEDLINE:
- artykuły oryginalne (ang. original article)-,
- artykuły przeglądowe, poglądowe (ang. review article);
- metaanalizy (ang. meta-analysis)-,
- edytoriale (ang. editorial)-,
- listy do redakcji (ang. letter to publisher);
- prezentacje przypadków (ang. case report)-,
- komentarze (ang. comment).
Dodaj komentarz